Dabīgā un mākslīgā ventilācijas sistēma
Dabīgā ventilācijas sistēma tiek radīta bez elektroierīču (ventilatoru, elektrodzinēju) palīdzības. Tā rodas dabīgu faktoru ietekmē – gaisa temperatūras starpības, augstuma maiņas izraisītā spiediena un vēja spiediena ietekmē. Dabīgo ventilācijas sistēmu priekšrocības ir lētas izmaksas, uzticamība, ko rada montāžas vienkāršība un tas, ka ir maz elektroiekārtu un kustīgo daļu. Pateicoties šiem apstākļiem, tādas sistēmas plaši pielietoto tipveida mājokļos, ventilācijas šahtas ierīkojot virtuvēs un sanitārajos mezglos.
Lai arī dabīgajām ventilācijas sistēmām ir lētas ierīkošanas izmaksas, tās efektivitāte ir atkarīga no ārējo faktoru ietekmes: gaisa temperatūras, vēja ātruma, virziena u. c.. Pie tam, šādas sistēmas ir praktiski neregulējamas, un ne visas, ar ventilāciju saistītas problēmas, var atrisināt ar to palīdzību.
Mākslīgo vai mehānisko ventilāciju ierīko ja nepietiek ar dabīgo. Mehāniskajās ventilācijas sistēmās izmanto ierīces un iekārtas (ventilatorus, filtrus, gaisa sildītājus un t.t.), kuras ļauj pārvietot, attīrīt un sasildīt gaisu. Šādas sistēmas ļauj izvadīt vai padot gaisu ventilējamajās telpās neatkarīgi no apkārtējās vides apstākļiem. Dzīvokļos un ofisos praktiski vienmēr nepieciešams ierīkot tieši mākslīgo ventilāciju, jo tikai tā spēj garantēt komfortablus apstākļus.
Pieplūdes un nosūces ventilācija
Pieplūdes ventilācija kalpo svaiga gaisa padevei telpās. Nepieciešamības gadījumā gaiss var tikt attīrīts no putekļiem, atdzesēts vai uzsildīts. Nosūces ventilācija, tieši pretēji, atbrīvo telpu no piesārņota vai uzsildīta gaisa. Parasti telpās ierīko gan pieplūdes, gan nosūces ventilāciju. Lai izvairītos no nepietiekama vai paaugstināta gaisa spiediena telpās, ventilāciju ražībai jābūt sabalansētai lai izvairītos no caurvēja efekta.
Vietējā vai kopējā ventilācijas sistēma
Vietējā ventilācija ir paredzēta svaiga gaisa pievadei vai piesārņota gaisa nosūcei no vietām, kur rodas kaitīgas vielas (vietēja nosūces ventilācija).
Vietējo nosūces ventilāciju pielieto, ja kaitīgo vielu izdalīšanas vietas ir lokalizētas un ir nepieciešams novērst to izplatīšanos pa visu telpu. Šajos gadījumos vietējā ventilācija ir pietiekoši efektīva un nav dārga. Vietējo ventilāciju pārsvarā izmanto ražošanā, bet mājas apstākļos izmanto kopējo ventilāciju. Izņēmums ir virtuves nosūcēji, kurus definē kā vietējo nosūces ventilāciju
Kopējā gaisa apmaiņas ventilācija ir paredzēta visas telpas ventilēšanai. Kopējā ventilācija var būt gan pieplūdes, gan nosūces. Pieplūdes kopējo ventilāciju pārsvarā ierīko ar ieplūdes gaisa filtrēšanu un uzsildi, tāpēc tai jābūt mehāniskai (mākslīgai). Kopējā nosūcošā ventilācija ir vienkāršāka par pieplūdes, to var organizēt ar ventilatora palīdzību, kuru iebūvē logā vai sienās atverē, jo nosūcošo gaisu nav nepieciešams papildus apstrādāt. Pie nelieliem izvadītā gaisa daudzumiem, ierīko dabīgo nosūces ventilāciju, tā ir ievērojami lētāka par mehānisko.
Saliktā un monobloka ventilācijas sistēmas
Saliktā ventilācijas sistēma tiek veidota no atsevišķiem komponentiem – ventilatora, klusinātāja, filtriem, automātikas sistēmas un t.t. Šāda sistēma parasti tiek novietota atsevišķā telpā – ventilācijas kamerā, vai aiz piekaramajiem griestiem (nelielas ražības iekārtām). Saliktu sistēmu priekšrocības ir jebkuru telpu ventilēšanas iespēja – sākot no nelieliem dzīvokļiem un ofisiem līdz pat tirdzniecības zālēm. Trūkumi – nepieciešama profesionāļu projektēšana un aprēķini, kā arī iekārtas lielie gabarīti.
Monobloka ventilācijas sistēmas visi komponenti tiek ievietoti vienā skaņu slāpējošā korpusā. Monobloka sistēmas mēdz būt pieplūdes un pieplūdes-nosūces. Pieplūdes nosūces monobloku sistēmas var saturēt iebūvēto rekuperatoru enerģijas taupīšanas nolūkos. Monobloka ventilācijas sistēmām ir virkne priekšrocību salīdzinot ar saliktajām sistēmām:
1. Tā, ka visi sistēmas komponenti ir ievietoti skaņu slāpējošā korpusā, monobloku pieplūdes iekārtu trokšņu līmenis ir ievērojami zemāks nekā saliktajās sistēmās. Pateicoties šim apstāklim, nelielas ražības monobloku sistēmas var ievietot dzīvojamās telpās, bet savukārt, saliktās sistēmas, nepieciešams ierīkot palīgtelpās, vai speciāli aprīkotajās ventilācijas kamerās.
2. Funkcionālais pilnīgums un sabalansētība. Jau ražošanas posmā visi pieplūdes iekārtas elementi tiek atlasīti, testēti un pielāgoti kopējam darbam, tāpēc monobloka sistēmām piemīt maksimāli iespējama efektivitāte.
3. Nelielie gabarīti.
4. Vienkārša un nedārga montāža. Monobloka pieplūdes ventilācijas uzstādīšanai nepieciešamas dažas stundas un tikai minimālais palīgmateriālu apjoms.